Po pěti letech má opavská mládežnická atletika opět zastoupení na Mistrovství světa dorostenců a to hned dvojnásobné! Letos  8.Mistrovství světa pořádal ve dnech 10.-14.7.2013  za účasti 149 zemí celého světa v ukrajinský Doněck - rodiště a působiště věhlasného šampióna ve skoku o tyči Sergeje Bubky, který byl zároveň prezidentem mistrovství. Česká výprava byla tvořena skupinou 10 dívek a 6 chlapců a z toho hned dva byli příslušníci oddílu Sokol Opava dálkař Jakub Rusek a výškař Jiří Zeman!
Oba naši zástupci po náročných kvalifikačních soutěžích v dějišti šampionátu bohužel nepostoupili do užšího dvanáctičlenného finále, ale svými výkony jednoznačně nezklamali. Jakub Rusek, dálkař (osobní rekord 728cm) a sprinter (100m 10,98s), kterého v Opavě připravuje Luboš Kummer, skončil na 23.místě výkonem 691cm a bohužel trochu doplatil na méně výhodnou kvalifikační skupinu A, která skákala na sektoru přilehlém cílové rovince kde se trochu více točil vítr než ve skupině B což takto mladým závodníkům  činí problémy s přesností  rozběhu. V průběhu kvalifikace, která je pouze na tři pokusy, bohužel také došlo k technickým problémům s optickým měřidlem, kdy musela být soutěž  na dlouhých čtyřicet pět minut přerušena než se pořadatelům podařilo toto zařízení opět zprovoznit. Všestranný skokan Jirka Zeman, který má kvalitní osobák nejen ve výšce (206cm) a v dálce (687), ale také je aktuálním mistrem republiky v trojskoku výkonem 14,16m na MS obsadil v silné konkurenci výškařů v  kvalifikace 26.místo výkonem rovné dva metry. Kluci navázali na tradici vynikajících opavských skokanů, kteří se již v minulosti této vrcholné soutěže zúčastnili. Ať již to byl v roce 2003 v Kanadském Sherbrooke Václav Ciminga, jež byl v dálce pod vedením trenéra Holase desátý nebo Jan Kudlička, který byl dva roky poté v Marockém Marakéši 6. v tyči, kde dali s trenérem Lesákem jednoznačnou přednost tyči před dálkou, ve které měl limit splněn také.
Jde vidět, že i ve skromnějších podmínkách než mají atleti v jiných střediscích se při vynikající práci s mládeží pod kvalitním a odborným vedením trenérů jsou schopni opavští atletičtí talenti probojovat i na vrcholné  světové atletické soutěže.