Za proměnlivého počasí proběhlo v Ostravě o prvním červencovém víkendu tradiční Mistrovství ČR kategorie mužů a žen do 22 let, na kterém nemohli chybět ani atletické špičky Sokola Opava.

Svou výbornou a hlavně vyrovnanou formu opět potvrdil trojskokan Pavel Halátek, který se vítězstvím v trojskoku postaral o největší úspěch, když v očekávaném souboji dokázal porazit o tři roky staršího lídra letošních českých tabulek Jakuba Kunta, jenž na konci června reprezentoval Českou republiku na Mistrovství Evropy družstev v polském Chorzówě. Pavel jako již tradičně předvedl svůj nejdelší skok až v poslední sérii pokusů a výkonem 15,24 potvrdil svou hegemonii na letošních mistrovstvích republiky. Jako 19-ti letý junior již letos vyhrál jak své juniorské šampionáty v hale i venku, tak i halový šampionát můžů a nyní i šampionát mužů do 22 let což jsou na tak mladého závodníka v této disciplíně opravdu unikátní výsledky.

„Nezbývá než věřit, že Pavlovi hlad po úspěchu, dobrá forma a hlavně zdraví vydrží až do jeho absolutních vrcholů sezóny, které přijdou na přelomu července a srpna v podobě MČR dospělých v Táboře a hlavně Mistrovství Evropy juniorů v Jeruzalému, kam se nominoval kromě trojskoku i v dálce.“ Hodnotil trenér Luboš Kummer.

Doprovodit na MEJ by Pavla měli minimálně další dva opavští limitáři tyčkař Jan Krček a stýpler Štěpán Kavan. Přičteme-li k tomuto výčtu nominaci Barbory Malíkové na letní univerziádu v Číně a ME U23, tak se jedná pro opavskou atletiku o zcela výjimečný rok, který dává vzpomenout na éru před více než 15-ti lety, kdy ČR a Opavu úspěšně reprezentovala dvojice Jan Kudlička, Jakub Holuša.

Ale zpět k samotnému ostravskému mistrovství. Další výborná umístění předvedli svěřenci běžecké skupiny Jana Škrabala. Adéla Hluchá vybojovala krásné 4. místo, když časem 16:56,52 poprvé v kariéře prolomila hranici 17 minit. Osobní nejlepší výkon předvedl po vleklém zranění také vytrvalec Karel Wanke. V čase 9:47,57 doběhl 8. Z nadějných mílařek byla tentokrát opět lepší Eliška Slaninová, která také doběhla 9. v novém osobním rekordu 4:41,65. Její letošní stín Simona Bartošová brala v nabité konkurenci také hodnotným časem 4:43,51 konečné 13.místo.

Opět zářil opavský univerzální vrhač srdcem kladivář junior Martin Vajda. Svěřenec Vladimíra Hanáka stále bojuje o nominaci na MEJ, od které jej v kladivu dělí opravdu už jen pověstný vous. Martin (tentokrát z mužským náčiním) na mistrovství urval hned tři finále. Nejlépe se umístil v kladivu 5. za výkon 59,37m, v kouli byl 6. (13,99m) a v disku 7. v novém osobáku 43,64m.

Navýsost spokojený mohl být s vystoupením svého svěřence trenér Jiří Baran, jehož svěřenec Šimon Ceplý (věkem teprve dorostenec) se mezi až o pět let staršími svěřenci prosadil na čtvrtce na 10.místo, když se mu poprvé podařilo prolomit časem 48,94 vytouženou hranici 49s.

Mistrovství jako na houpačce prožila úspěšná trenérka Sokola Opava Jana Gellnerová. Nejprve ji zatrnulo o zdraví dlouhodobě nejúspěšnější atletky Opavy Barbory Malíkové, která tentokrát zvolila pro ni na mistrovství netradiční trať 200, kde si potřebovala ověřit svou vzrůstající rychlostní formu z posledních týdnů. Barbora nejprve kontrolovaně vyhrála svůj třetí rozběh a třetím nejrychlejším časem postoupala do finále, které bohužel z důvodu zranění nedokončila. Důvod k radosti však trenérka nakonec mít mohla. Sourozenci Klapuchovi, které vede od dětských let,  na mistrovství předvedli své výkony sezóny. Lepší byla Marie. Ta doběhla ve finále čtvrtkařek na výborném pátém místě v čase 57,16s (v rozběhu 56,73s). Marek byl na půlce časem 1:57,17 celkově 14.