Atletický oddíl v Opavě má svoji dlouholetou tradici, která garantuje kvalitu práce zkušeného týmu trenérů a činovníků. Jednota Sokolská vznikla na Opavsku již v roce 1884. Po válce v roce 1946 byl zřízen atletický oddíl pod vedením předsedy Otty Halečky, který s přestávkou v letech 1953-1994, kdy existoval pod jinými názvy, funguje dodnes a účastní se pravidelně celostátních soutěží družstev i jednotlivců. Sokol od roku 1994 pokračoval. Po rekonstrukci stadionu v roce 2002 se výrazně zvýšila aktivita práce v atletickém oddílu a získali jsme nové možnosti pořádat atletické akce pro všechny věkové kategorie a měli jsme své odchovance i na OH 2008, 2012 a 2016 Jana Kudličku či Jakuba Holušu. Na Mistrovství světa či Evropy se z našich odchovanců úspěšně prezentoval také český rekordman v tyči Michal Balner či Marek Lukáš.

 V soutěžích jednotlivců máme pravidelně své zástupce od roku 2005 na Mistrovství Evropy či světa. Letošní omezení mezinárodních akcí poznamenalo sezónu. Vrcholem bylo Mistrovství ČR mužů a žen v Plzni. Senzační první místo devatenáctileté Barbory Malíkové v běhu na 400m nad favorizovanou Vondrovou dokazuje, že její začátky v oddílové přípravce před 6 lety u trenérky Jany Gellnerové mají návaznost na vrcholové výkony. Český juniorský rekord 51,65s byl známkou kvality. Také Vendula Hluchá se vyhrála ve finále na 800m časem 2:09,75min. Třetí místo v trojskoku vybojovala Petra Harasimová za výkon 12,70m. Na MU juniorů do 19 let ČR-Polsko 20.září v Karpaczi reprezentoval Michal Špilháček, Barbora Malíková, Zuzana Zdražilová, Tomáš Grulich, Tereza Janíková, Adéla a Tereza Hluchá. Na dalších Mistrovstvích ČR do 22 let, žactva, juniorů a dorostu získali atleti Sokola Opava 27 medailí. Zlaté přivezli dorostenec Pavel Halátek v trojskoku, juniorky Adéla Hluchá na 1500m, Tereza Hluchá v přespolním běhu a Barbora Malíková na 800m. Největším úspěchem v kategoriích žactva byly zlaté medaile vrhače Martina Grulicha a Jana Krčka v tyči. Těžiště naší práce je v kategoriích mládeže a máme také atlety, kteří směřují přípravu k vrcholové výkonnosti a část atletů odchází v dospělosti do Středisek vrcholového sportu. Sportovní základna České obce sokolské v Opavě má ale hlavní cíl vychovávat atlety od přípravky do dospělosti a lanaře či agenty z jiných oddílů tu nevidíme rádi. Družstva dospělých skončila v 1.lize na druhém místě v moravské skupině. Družstvo složené jen z vlastních odchovanců je v soutěžích dospělých na úrovni 1.ligy unikátní. Na Mistrovství ČR mládežnických družstev do finálového kola se probojovali žáci, žákyně, junioři a juniorky. Družstvo juniorek skončilo na Mistrovství ČR na domácím Tyršově stadionu třetí o 10 bodů za Kolínem. Družstva žactva i juniorů do 19 let tvoří především mladí atleti s perspektivou zlepšení do budoucna. Náklady na soutěže družstev, zejména autobusy a ubytování jsou vysoké. Družstva tvoří u žactva 20 atletů nebo u starších kategorií 24 atletů a to je dost široký záběr i pro vedoucí družstev a trenéry, kteří mají na úspěších opavské mládeže lví podíl. Členská základna atletického oddílu činí koncem roku 2020 ve všech kategoriích i s funkcionáři 1191 členů. V přípravce máme 247 dětí a žactva je 427. Mládež do 19 let činí v atletickém oddíle 1026 členů, na které bude použita dotace Můj klub, ČOS, města či kraje formou materiálního vybavení na jejich tréninkovou přípravu a na zajištění trenérského vedení.

  Na údržbu Tyršova stadionu máme každoročně dotace Můj klub, ČOS i od města a jedná se o areál o ploše 11 000 m2 s velkými provozními náklady. Činí to ročně 790 tisíc Kč. Platíme nájemné v posilovnách, v tělocvičnách ZŠ B.  Němcové, ZŠ Kylešovice, SŠ stavební, umělecká Praskova a Střední školy zdravotní. Platíme hlavně přes zimu nájemné tréninkových prostor přes 200 tisíc Kč z důvodu, že nevlastníme žádnou tělocvičnu a za atletické prostory i šatny v městské tělocvičně na Tyršově stadionu musíme platit zvlášť vysoké nájemné Technickým službám. Tělocvična patřící městu na Tyršově stadionu vytváří podmínky pro atlety prodloužením části haly na sprinterskou rovinku o délce 72m a povrchem CONIPUR vhodným i pro tretry v celé hale. Dálkařský sektor doplnil výšku a tyč, které byly v hale provozovány přes 40 let.

  Z dotací hradíme hlavně náklady na soutěže, trenéry, regeneraci, materiál či na soustředění špičkových atletů. Ubytování při mistrovských závodech bývá hodně nákladné. Vklady do soutěží a registrační poplatky svazu či ČOS platíme ročně přes 200 tisíc Kč. Mistrovské a nemistrovské soutěže nás také z důvodu dlouhého cestování hodně finančně zatěžují, protože na soutěže družstev i jednotlivců máme dlouhé dojezdy a je nutno dopravit nejen velký počet závodníků autobusy, ale je nutno vozit i atletické nářadí pro vrhy a skokanské tyče. Váhově činí nářadí na větší soutěže kolem 100kg a jejich rozměry komplikují dopravu vlakem.   

 Gymnastický oddíl T. J. Sokol Opava má 72 členů a soutěží v podiových skladbách estetické gymnastiky.  K největším úspěchům sportovního oddílu ESG - pod vedením Vlaďky Hrbáčové patří každoročně velmi dobrá umístění na prvních šesti pozicích ve všech soutěžích na ESG Cupu. Soutěže vrcholí na MČR v ESG, kde soutěží věková kategorie 8 let a mladší, 8-10 let a kategorie 12-14 let. Ve stylu ESG show se soutěží ve věkové kategorii 10 – 14 let a opavským dívkám patřilo letos prvenství. Dvě trenérky gymnastiky v Sokole Opava získaly ocenění za svou práci – Vladěna Hrbáčová na vyhlášení nejlepších sportovců a trenérů Moravskoslezského kraje a Daniela Kurečková byla Komisí žen olympijského výboru ČR oceněna jako Trenérka roku 2013.

 Sponzoři, kteří pravidelně podporují naši činnost mají své logo na titulní stránce webu Sokola Opava a také jsou inzerováni v odkazu Sponzoři s adresou. Mimo Krajský úřad a Statutární město Opava jsou to hlavně firmy Opametal, Kofola, Grocar, Magrla a Slezské stavby. Za podporu jim děkujeme.

Zpracoval Ing. Jiří Lesák, odbor sportu T.J. Sokol Opava, tel.603772444

 

Rozvaha za rok 2020 a Výkaz zisků a ztráty za rok 2020, jsou v záložce Ke stažení.

Výroční zpráva o činnosti TJ. Sokol Opava za rok 2020 je v záložce Ke stažení.