24.února 2020 proběhla Valná hromada pod vedením starosty Ing. Jiřího Štindla a delegáti schválili

Výroční zprávu za celou Tělocvičnou jednotu Sokol Opava

Atletický oddíl v Opavě má svoji dlouholetou tradici, která garantuje kvalitu práce zkušeného týmu trenérů a činovníků. Jednota Sokolská vznikla na Opavsku již v roce 1884. Po válce v roce 1946 byl zřízen atletický oddíl pod vedením předsedy Otty Halečky, který s přestávkou v letech 1953-1994, kdy existoval pod jinými názvy, funguje dodnes a účastní se pravidelně celostátních soutěží družstev i jednotlivců. Sokol od roku 1994 pokračoval. Po rekonstrukci stadionu v roce 2002 se výrazně zvýšila aktivita práce v atletickém oddílu a získali jsme nové možnosti pořádat atletické akce pro všechny věkové kategorie a měli jsme své odchovance i na OH 2008, 2012 a 2016 Jana Kudličku či Jakuba Holušu. Na Mistrovství světa či Evropy se z našich odchovanců úspěšně prezentoval také český rekordman v tyči Michal Balner či Marek Lukáš.

V soutěžích jednotlivců máme pravidelně své zástupce od roku 2005 na Mistrovství Evropy či světa. Letošní třetí místo Barbory Malíkové na Mistrovství Evropy do 19 let v běhu na 400m dokazuje, že její začátky v oddílové přípravce před 6 lety u trenérky Jany Gellnerové mají návaznost na vrcholové výkony. Také Vendula Hluchá se probojovala na Mistrovství Evropy do 22 let a doběha ve finále na 800m osmá časem 2:09,34min. Na MU dorostu do 17 let ČR-Maďarsko-Slovensko-Slovinsko reprezentoval Michal Špilháček. Na mezistátním utkání juniorek ČR-Maďarsko-Polsko-Slovinsko reprezentovala Malíková na trati 200m. Největším úspěchem v kategoriích žactva byla účast Pavla Halátka, Ondřeje Vláčila a Martina Vajdy na mezistátním utkání žactva ČR-Slovensko-Maďarsko-Chorvatsko-Slovinsko. Navíc je třeba připomenout český rekord Barbory Malíkové v běhu na 400m juniorek a halový český rekord Pavla Halátka výkonem 710cm. V roce 2019 získali atleti na Mistrovství republiky ve všech kategoriích od žactva po dospělé 27 medailí. Těžiště naší práce je v kategoriích mládeže a máme také atlety, kteří směřují přípravu k vrcholové výkonnosti a část atletů odchází v dospělosti do Středisek vrcholového sportu. Na Mistrovství ČR mládežnických družstev do finálového kola se probojovali žáci, junioři a juniorky. Družstvo žáků vyhrálo Mistrovství ČR o více než 100 bodů. Družstva žactva i juniorů do 19 let tvoří především mladí atleti, s perspektivou zlepšení do budoucna. Družstva mužů a žen postoupila do baráže o extraligu a v celkovém pořadí Mistrovství ČR družstev obsadily ženy desáté místo a muži čtrnácté místo. Náklady na soutěže družstev, zejména autobusy a ubytování, ovšem přesahují možnosti našeho oddílu. Družstva tvoří u žactva 20 atletů nebo u starších kategorií 24 atletů a to je dost široký záběr i pro vedoucí družstev a trenéry, kteří mají na úspěších opavské mládeže lví podíl. Členská základna atletického oddílu činí koncem roku 2019 ve všech kategoriích i s funkcionáři 1001 členů. V přípravce máme 197 dětí a žactva je 399. Mládež do 19 let činí v atletickém oddíle 883 členů, na které bude použita dotace formou materiálního vybavení na jejich tréninkovou přípravu a na zajištění trenérského vedení. Družstva tvoří především mladí atleti, s perspektivou zlepšení do budoucna.

Na údržbu Tyršova stadionu máme dotaci od MŠMT a ČOS, protože už nepřispívá město a jedná se o areál o ploše 11 000 m2 . Činí to ročně 690 tisíc Kč. Platíme nájemné v posilovnách, v tělocvičnách ZŠ B.Němcové, ZŠ Kylešovice, SŠ stavební, umělecká Praskova a Střední školy zdravotní. Platíme hlavně přes zimu nájemné tréninkových prostor přes 200 tisíc Kč z důvodu, že nevlastníme žádnou tělocvičnu a za atletické prostory i šatny v městské tělocvičně na Tyršově stadionu musíme platit zvlášť vysoké nájemné Technickým službám. Tělocvična patřící městu na Tyršově stadionu vytváří podmínky pro atlety prodloužením části haly na sprinterskou rovinku o délce 72m a povrchem CONIPUR vhodným i pro tretry v celé hale. Dálkařský sektor doplnil výšku a tyč, které byly v hale provozovány přes 40 let.

Z dotací hradíme hlavně náklady na soutěže, trenéry, regeneraci, materiál či na soustředění špičkových atletů. Ubytování při mistrovských závodech bývá hodně nákladné. Vklady do soutěží a registrační poplatky svazu či ČOS platíme ročně přes 200 tisíc Kč. Mistrovské a nemistrovské soutěže nás také z důvodu dlouhého cestování hodně finančně zatěžují, protože na soutěže družstev i jednotlivců máme dlouhé dojezdy a je nutno dopravit nejen velký počet závodníků autobusy, ale je nutno vozit i atletické nářadí pro vrhy a skokanské tyče. Váhově činí nářadí na větší soutěže kolem 100kg a jejich rozměry komplikují dopravu vlakem.

Gymnastický oddíl T. J. Sokol Opava má 104 členů a soutěží v podiových skladbách estetické gymnastiky.  K největším úspěchům sportovního oddílu ESG - pod vedením Vlaďky Hrbáčové patří každoročně velmi dobrá umístění na prvních šesti pozicích ve všech soutěžích na ESG Cupu. Soutěže vrcholí na MČR v ESG, kde soutěží věková kategorie 8 let a mladší, 8-10 let a kategorie 12-14 let. Ve stylu ESG show se soutěží ve věkové kategorii 10 – 14 let a opavským dívkám patřilo letos prvenství. Dvě trenérky gymnastiky v Sokole Opava získaly ocenění za svou práci – Vladěna Hrbáčová na vyhlášení nejlepších sportovců a trenérů Moravskoslezského kraje a Daniela Kurečková byla Komisí žen olympijského výboru ČR oceněna jako Trenérka roku 2013.

Sponzoři, kteří pravidelně podporují naši činnost mají své logo na titulní stránce webu Sokola Opava a také jsou inzerováni v odkazu Sponzoři s adresou. Mimo Kraj.úřad a Stat.město Opava jsou to hlavně firmy Opametal, Kofola, Grocar, Magrla, Agrana a Tesco. Za podporu jim děkujeme.